s
s
s
s
s
s
s

El contenido de esta página requiere una versión más reciente de Adobe Flash Player.

Obtener Adobe Flash Player

Radije Hoxha
Nacionalidad:
Albania
E-mail:
Biografia
MIMI I DASHURIS

Dashuria jon doli n treg
t shitet pr pes para
E krkuan shkenctart, gjyqtart, barbart...
Kishte shume blers,
aq shum
sa u pendova:
Pse nuk ja ngrita mimin qe ne fillim?

NE LIQENIN E OHRIT
Mora dhome per ne te dy
ne mes pishave...
U ca qielli blu,
Liqenit plote perla i hodha sy
Pagova verberine time...!

Am See der Oher nahm ich, fr uns beide ein Zimmer,
zwischen den Pinienbumen.
Der Himmel brach in blau auf,
ich erblickte den See voller Perlen
und bsste meine Blindheit ein.


NE PARAJSE ISHA FEMI
U vonove i dashur,
Nente muaj.
Nente muaj pa Ty...
Vdiqa...!
Atje ne parajse isha femi...

Im Paradies war ich ein Kind Liebling, du hast dich versptet,
neun Monaten,
neun Monaten ohne dich...
ich starb!
dort im Paradies war ich ein Kind


Une besojUne besoj ne Zot
Ti beson ne mua
Imzot, po ti sqenke ateist!

Ich Glaube ich glaube an Gott
du glaubst an mich
mein Herrn,
du bist doch nicht Gottlos!Kur mesojme te dashurojme?!

-Po plakesh, e aq pak di per dashurine,
tha pikellueshem kalendari Gregorian
dhe nisi ti kryqoje ditet e mia te humbura.
Pastaj pyeti:
-Kur mesojme te dashurojme?
-Vertete, kur mesojme te dashurojme?
-He, kur mesojme...?
-Kur...?
Rane ne provim pyetjet e trembura,
Rane ne provim retorikat dhe ligjet e fizikes,
Ra dhe trupi im ne kurrizin e kerrusur
ne forma shenjash pikesimi.Poezi Haiku

miza e kalit
ne gishtin e unazes
firmos martesen

shiu me frak gri
gejsha me nxitim fshihet
ne akuarel

vjeshta pijanece
krejt qiellin e shet
per nje pije

BIO
RADIJE HOXHA- DIJA

Radije Hoxha, Dija
, sht nga Shkupi. Shkolln fillore dhe t mesme [t mjeksis, dega infermiere] i ka kryer n Shkup, Maqedoni. Ka studjuar pr mjeksi n Universitetin e Prishtins, n Kosov. shte diplomuar pr Mjeksi Tradicionale Kineze, dega Akupresure dhe Tui-na masazh Belladona bimed, n Shkup, n klasn e prof. dr. Edvin Dervisevic [Bosna & Hercegovina]. N Prishtin ka kryer edhe shkollen Art of Living [ ideator dhe udheheqes i saj sht Sri Sri Ravi Sankar, nga India], n klasn e msueses Snjezana Nisevic [nga Kroacia]. Ka punuar 7 vjet gazetare n Shkup [Maqedoni] dhe 3 vjet n radio IRIB n Teheran [Iran], redaksia e programit n gjuhen shqipe. Jeton n Prishtine, punon gazetare dhe moderatore e programeve t kulturs, n Radio Televizionin e Kosovs- Radio Kosova.

sht anetare e Shoqats s Shkrimtarve Shqiptar n Maqedoni, anetare e Haiku Klubit Shqiptar Ha n Tiran dhe anetare e Haiku Klubit Kroat Karolina Rijecka. Ka marr pjes n shum manifestime kulturore poetike, n Ballkan dhe n Azi.

Poezit e saj jan prkthyer n anglisht, maqedonisht, kroatisht, boshnjakisht, rumunisht dhe turqisht, ndrsa jan botuar n disa revista letrare n rajon.

Ka botuar librat me poezi dhe proz. Zoti m do natn-poezi, botuar n Shkup, nga Shoqata e Shkrimtareve Shqiptare n Maqedoni, n vitin 1995. Libri : Un bhem Ajo [poezi] botuar po ashtu n Shkup nga i njjti botues, n vitin 1997. Ky libr, po n kt vit, n Manifetimin Ndrkombetar letrar- poetik Ditt e Naimit n Tetov, fitoi mimin Libri i Vitit. Mosdija, -roman, botuar n vitin 2000 nga Shtpia Botuese Buzuku n Prishtin. Libri u shprblye me botim. Libri me poezi : Gjeniu pleqnon mendin time, botuar nga Shoqata e Shkrimtarve Shqiptar n Maqedoni, n vitin 2005.

N manifetimin poetik Ditt e poezis Korare n Shqipri, ky libr fitoi mimin e Kristalt Ballina e librit ka portretin e autores.


radijehoxha@hotmail.com

 

Desarrollado por: Asesorias Web
s
s
s
s
s
s